Results

Clegg’s Funeral Services women’s open pairs draw at Stratford-Avon on 10/12/17:

Round 1: M Gadsby (New Plymouth) 23 K Stampa (Hawera Park) 6, C Nicoll (Inglewood) 27 B Rowe (Lepperton) 14, L Ropitini (Inglewood) 29 J Richards (Fitzroy) 11, P Davy (Lepperton) 20 N Rothwell (Fitzroy) 10, H Johns (Paritutu) 24 V Webster (Vogeltown) 10, U Maha (New Plymouth) 21 A Brophy (New Plymouth) 13, B Robinson (Opunake) 21 R Adams (Fitzroy) 12. Round 2: Gadsby 22 Nicoll 16, Ropitini 18 Davy 17, Maha 18 Johns 10, Robinson 23 F Busby (Tower) 12. Semifinals: Faye Gecse and Maree Gadsby (New Plymouth) 24 Lorraine Crofskey and Loris Ropitini (Inglewood) 8, Chris Commane and Bev Robinson (Opunake) 20 Val McEldowney and Una Maha (New Plymouth) 18. Final: Chris Commane and Bev Robinson (Opunake) 24 Faye Gecse and Maree Gadsby (New Plymouth) 12.

 

COMPLETED CENTRE EVENTS 2017/2018

TSB Realty men’s interclub competitions

Division 1: West End Blue 42 +160, Paritutu 34 +69, West End White 33 +76, Inglewood 31 -32, Alton 29 -23, Vogeltown 24 -13, New Plymouth 21 -56, Fitzroy 18 -53, Hawera Park 18 -76, Tower 16 -55.

Division 2 amber: Stratford-Avon 30 +124, Fitzroy 30 +52, Paritutu 28 +36, Coastal 24 +33, Lepperton 19 -34, Inglewood 13 -62, New Plymouth 11 -107, West End Blue 8 -63.

Division 2 black: Paritutu 32 +71, Oakura 30 +117, Inglewood 20 +19, West End Blue 17 -15, Waimea 16-74, Tower 15 -50, Hawera Park 14 -18, Stratford-Avon 12 -50.

Division 2 final: Stratford-Avon beat Paritutu 2-1.

Division 3: Manaia 38 +131, Waitara 37 +120, Tower 34 +50, Fitzroy Blue 27 -32, Paritutu 26 +60, Hawera Park 22 +20, Vogeltown 20 -27, Fitzroy White 20 -102, West End 18 -31, Lepperton 10 -179.

Abrahams Funeral Home-sponsored Taranaki women’s open triples – Round 1: C Nicoll (Inglewood) 24 M Farmer (Paritutu) 9, P Davy (Lepperton) 23 M Gadsby (New Plymouth) 17, L Pouwhare (Hawera Park) 27 F Hopkins (Tower) 20, K Stampa (Hawera Park) 20 F Parkes (Hawera Park) 18, H Johns (Paritutu) 21 A Brophy (New Plymouth) 10, J Augustine (Tower) 20 V Rowan (Paritutu) 10, C Andrews (Paritutu) 20 B Robinson (Opunake) 14. Round 2: Nicoll 23 Davy 12, Stampa 17 Pouwhare 16, Johns 17 Augustine 16, G Fache (Vogeltown) 24 Andrews 15. Semifinals: Nicoll 19 Stampa 13, Johns 19 Fache 12. Final: Lorraine Crofskey, Loris Ropitini, Cindy Nicoll (Inglewood) 23 Marlene McArthur, Marlene Barrowman, Heather Johns (Paritutu) 15.

Vospers-sponsored Taranaki women’s interclub

Division 1: Paritutu Green 26 +31, Opunake 26 +12, Tower 25 +53, New Plymouth 23 -24, Paritutu Gold 22 -1, Hawera Park 17 -45, Vogeltown  16 -8, Lepperton 13 -18.

Division 2: West End 34, Fitzroy 31, New Plymouth 26, Inglewood 26, Tower 21, Paritutu 12, Waitara 10, Lepperton 8.

Taranaki women’s open singles – Round 1: S Winter (West End) 21 B Fletcher (Paritutu) 20, C Commane (Opunake) 21 K Stampa (Hawera Park) 9, J Moeahu (West End) 21 B Robinson (Opunake) 20, S Cottam (West End) 21 V McEldowney (New Plymouth) 9. Round 2: Commane 21 Winter 11, Cottom 21 Moeahu 18, R Adams (Fitzroy) 21 J Ropitini (West End) 6, C Andrews (Paritutu) 21 B Batley (Paritutu) 15. Semifinals: Commane 21 Cottam 17, Andrews 21 Adams 14. Final: Cathy Andrews (Paritutu) 21 Chris Commane (Opunake) 12.

South Taranaki Club-sponsored men’s centre fours – Round 1: J Bright (West End) 23 D Goodin (Paritutu) 11, E Foreman (Inglewood) 18 G Pease (Fitzroy) 11. Round 2: Bright 16 Foreman 13, K Hills (Alton) 20 T McAlevey (Oakura) 7, R Woods (Opunake) 21 J Kearney (Hawera Park) 12, R Hiroti (Inglewood) 14 F Pollock (Hawera Park) 11, A Hunt (Hawera Park) 20 G Lilley (West End) 17, G Mudgway (Hawera Park) 14 J Sexton (West End) 10, G Murfitt (West End) 19 M Anderson (Alton) 11, R Henderson (West End) 16 S Roberts (Tower) 15. Round 3: Bright 19 Anderson 18, Hiroti 17 Woods 14, Mudgway 20 Hunt 5, Murfitt 20 Henderson 12. Semifinals: Bright 20 Hiroti 7, Murfitt 20 Mudgway 19 (extra end). Final: Steve Temperton, Alex McKay, Dennis Osborne, Garry Murfitt (West End) 17 Tony Penn, Jim Rowe, Bryce Koch, Jocky Bright (West End) 16.

Brebner Print Taranaki men’s open singles – Round 1: T McAlevey (Oakura) 21 Q Reeves (West End) 20, D Lowry (Rahotu) 11 K Hills (Alton) 21, S Muller (Oakura) 16 A Batley (Paritutu) 21, D Wilson (West End) 21 S Roberts (Tower) 14, B Lilley (West End) 14 T Mullin (Pihama) 21, D Christensen (Paritutu) 21 S Brider (Rahotu) 11, J Roberts (Alton) 21 F Pollock (Hawera Park) 12, T Hori (New Plymouth) 10 C Johns (West End) 21, D O’Sullivan (Inglewood) 21 N Earley (Inglewood) 18. Round 2: Hills 21 McAlevey 12, Wilson 21 Batley 15, Christensen 21 Mullin 14, Roberts 21 Johns 15, O’Sullivan 18 C Young (Hawera Park) 21, D Goodin (Paritutu) 21 J Zittersteijn (Paritutu) 13, R Gadsby (Fitzroy) 21 V Purcell (West End) 15, D Elgar (West End) 21 C Phillips (Alton) 20. Quarterfinals: Wilson 21 Hills 8, Roberts beat Christensen by default, Goodin 21 Young 11, Elgar 21 Gadsby 8. Semifinals: Roberts 21 Wilson 19, Elgar 21 Goodin 20. Final: Dean Elgar (West End) 21 John Roberts (Alton) 10.

Paul Spiers bowls junior pairs – Round 1: B Seath (Vogeltown) 14 H Murray (West End) 8, M Healey (New Plymouth) 26 T Dyett (West End) 7, S Temperton (West End) 21 J Kane (Stratford-Avon) 6, C Barrett (Inglewood) 23 D Rudman (West End) 6. Round 2: Healey 20 Seath 4, Temperton 17 Barrett 9, G Barber (Paritutu) 14 V Purcell (West End) 10, B Hook (Paritutu) 21 I Parker (Stratford-Avon) 7, M Fleming (Fitzroy) 15 N Jane (Waitara) 11, A Jack (West End) 19 I Harrison (West End) 10, R Brown (Inglewood) 18 E Jones (Fitzroy) 10, L Hori (New Plymouth) 19 T Jackson (Tower) 8. Finalisation of the event at Paritutu on 23/09/17, quarterfinals: Temperton bt Healey, Hook bt Barber, Jack bt Fleming, Hori bt Brown. Semifinals: Hook bt Temperton, Hori bt Jack. Final: Laurence Hori and Tobyn Hori (New Plymouth) 19 Bridget Hook and John Cottam (Paritutu) 10.

Taranaki centre results 2017

Taranaki centre results 2016

Taranaki centre results 2015

Pease click on the links below to view Women’s Interclub results

Women’s Division one Interclub

Women’s Interclub Division Two results