Women’s Open Fours

Past winners of the TSB Bank Taranaki women’s open fours:

1949 O. Andrews, C. Way, G. Murray, S. Thomas (New Plymouth)

1950 M. Palmer, M. Simmonds, L. Havill, H. Turner (Palmerston North)

1951 N. Halcrow, N. Mackay, M. Quin, J. Burrell (New Plymouth)

1952 L. Chambers, N. Mackay, M. Neal, G. Gillespie (New Plymouth)

1953 D. Old, K. O’Reilly, J. Thompson, F. Blyde (Stratford)

1954 J. Sanger, J. Paulger, L. Ingram, J. Gray (Waimea)

1955 N. Halcrow, B. Jagusch, M. Quin, J. Burrell (Waiwaka)

1956 J. Brokenshire, M. McMillan, E. Palmer, M. Graham (Riverside)

1957 C. Adams, Z. Mensforth, P. Wood, H. Brain (Te Awamutu)

1958 A. Cook, J. Williams, D. Murray, L. Tricker (Lower Hutt)

1959 N. Bishop, E. Fabish, A. Spurdle, D. Chard (Inglewood)

1960 K. Reid, V. Bayley, M. Cochran, M. Moncur (Hawera)

1961 E. Eves, G. Perry, B. Parkes, B. Marshall-Smith (Waimea)

1962 M. Hawkins, I. Robertson, R. Deere, D. Barnett (Lower Hutt)

1963 N. Bishop, C. Bishop, A. Spurdle, D. Chard (Inglewood)

1964 N. Fraser, N. Hoskins, D. Telfar, G. Rowe (Waitara)

1965 N. Inwood, W. Guy, V. Clayton, Z. Greenfield (United, Hamilton)

1966 N. Inwood, M. Goble, V. Clayton, Z. Greenfield (United, Hamilton)

1967 D. Smith, B. Wiggins, R. Galloway, M. Mather (Takaro)

1968 Dominion Tournament Held

1969 N. Fraser, N. Hoskins, D. Telfar, G. Rowe (Waitara)

1970 M. Trigger, S. Charteris. A. Spurdle, J. Burrows (Inglewood)

1971 D. Smith, B. Wiggins, R. Galloway, M. Mather (Takaro)

1972 B. Richardson, L. Candish, N. Edmonds, A. Gordon (Wanganui)

1973 K. Eglington, A. Cleghorn, J. Welch, J. Moody (Northern)

1974 D. Murdoch, M. Petersen, V. Collins, E. Wilson (Transport Womens)

1975 J. Duff, P. Townsend, E. Taunt, R. Hammond (Auroa)

1976 T. Stirling, J. Welch, R. Galloway, V. Burrows (Northern)

1977 M. Penwarden, I. Dick, M. Thompson, M. Bates (Paritutu)

1978 Dominion Tournament Held

1979 B. Davies, N. Griffi ths, S. Rees, J. Redgrave (Arawa)

1980 J. Half, D. Ball, B. Paterson, L. Carley (New Plymouth)

1981 J. Curry, P. McGerty, E. Topham, D. Garrett (Upper Hutt)

1982 W. Petrowski, R. Roberts, N. McKay, M. Murtagh (Paritutu)

1983 D. Ballinger, L. Oliver, M. Cole, M. Henderson (Lepperton)

1984 A. Lambert, Z. Clements, E. Wilkie, R. Ryan (Matamata)

1985 J. Williams, A. Kane, E. Anderson, P. Dymond (Stratford)

1986 A. Lambert, Z. Clements, E. Wilkie, R. Ryan (Matamata)

1987 N. Bishop, M. Whittaker, E. Morris, D. Howarth (Fitzroy)

1988 Dominion Tournament Held

1989 T. Nodder, N. McEldowney, E. King, T. Hale (Lepperton)

1990 L. Moke, H. Randell, B. Telfer, R. Randell (Waiwaka)

1991 M. Maxwell, J. Ward, E. Goble, M. Cole (Lepperton)

1992 M. Ward, M. Barrett, M. Reader, N. Lowry (Rahotu)

1993 J. Everiss, P. Boulton, Y. Hildred, J. Sturmey (Paritutu)

1994 A. Swafford, J. MacFarlane, K. O’Sullivan, R. Avison (Waimea)

1995 D. Watts, V. McEldowney, C. Lawn, R. McEldowney (Okato)

1996 J. Morrow, M. Crimp, H. Rollett, B. Anderson (GatePa)

1997 J. Kite, B. O’Neill, J. Sanger, M. Riordan (Paritutu)

1998 L. Wilcox, P. Williams, V. Wilson, G.Thomas (Patea)

1999 J. Ropitini, M. McNae, L. Moke, B. Telfer (Fitzroy)

2000 M. Brooks, V. Keightley, C. Fleming, K. Fleming (Paritutu)

2001 B. Patterson, F. Parkes, L. Batchelor, E. Ranford (HaweraPark)

2002 B. George, B. Attrill, S. Turner, G. Bryant (Hawera)

2003 M. Maxwell, E. Miller, J. Ward, E. Goble (Lepperton)

2004 R. Lynch, R. Turner, C. Fredrick, S. Chambers (BrownsBay)

2005 M. Maxwell, E. Miller, J. Ward, E. Goble (Lepperton)

2006 A. King, M. Hickey, N. Gallagher, P. Stevens (Mt Maunganui)

2007 D. Smith, J. Jane, L. Ropitini, A. Swafford (Inglewood)

2008 S. Keel, V. Keightley, M. Barrett, K. Fleming (Paritutu)

2009 R. Lynch, R. Turner, C. Fredrick, S. Chambers (BrownsBay)

2010 M. W. Baldwin, D. Bishop, G. Shaw, V. Rowan (Paritutu)

2011 P. O’Dowd, D. Palmer, S. Belcher, M. Nepia (Bay View)

2012 C. Harris, D. Smith, V. Keightley, H. Johns (Paritutu)

2013 E. Smailes, J. Stuart, P. Kennedy, K. Stampa (HaweraPark)

2014 P. Brewster, J. McLean, M. Parker, A. Muir (Kensington)

2015 P. Brewster, J. McLean, M. Parker, A. Muir (Kensington)

2016 V. Langton, N. L’Ami, E. Rothwell, B. Robinson (Opunake)

2017 J. Larsen, C. Hunia, A. Tilyard, N. Grimshaw (Papakura)